BMT AİK Azərbaycanı Bərpa Olunan Enerji Keçidində Dəstəkləməyə Hazırdır
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Avropa İqtisadi Komissiyası (BMT AİK) Azərbaycanı bərpa olunan enerji mənbələrinə keçid prosesində dəstəkləməyə hazır olduğunu bir daha təsdiqləyib. Bu barədə qurumun nümayəndələrinin Bakıdakı görüşündə bildirilib.
Görüş zamanı BMT AİK nümayəndələri Azərbaycanın yaşıl enerji sahəsində böyük potensiala malik olduğunu vurğulayaraq, tənzimləmə islahatları, potensialın artırılması və siyasətlərin formalaşdırılması istiqamətində dəstək göstərməyə hazır olduqlarını bildiriblər. Qurum, regionda dayanıqlı enerji layihələrinin təşviqi sahəsindəki fəaliyyətini qeyd edərək, Azərbaycanın bərpa olunan enerji təşəbbüslərinin inkişafı üzrə strateji baxışını yüksək qiymətləndirib.
Azərbaycan hökuməti enerji balansında bərpa olunan enerji mənbələrinin payını artırmaq məqsədilə mühüm hədəflər müəyyən edib və külək, günəş və hidroenerji layihələrinə xüsusi diqqət yetirir. Yaşıl enerji layihələrinin həyata keçirilməsini sürətləndirmək və uzunmüddətli enerji dayanıqlığını təmin etmək üçün beynəlxalq təşkilatlar və investorlarla əməkdaşlıq davam etdirilir.
Görüş, Azərbaycanın bərpa olunan enerji hədəflərinə nail olması üçün beynəlxalq əməkdaşlığın əhəmiyyətini bir daha təsdiqlədi. BMT AİK-in dəstəyinin siyasət çərçivələrinin təkmilləşdirilməsi, xarici investisiyaların cəlb olunması və sahədə ən yaxşı təcrübələrin tətbiqi baxımından mühüm rol oynayacağı gözlənilir.