MARCH 19, 2025Azerbaijan and BP Discuss New Partnership PrioritiesMARCH 18, 2025Azerbaijan Prepares to Commission Its Largest Power PlantMARCH 17, 2025UNECE Expresses Readiness to Support Azerbaijan in Renewable Energy TransitionMARCH 07, 2025Turkey-Azerbaijan IV Energy Forum to be Held in İzmirMARCH 06, 2025President Ilham Aliyev Inaugurates Key Energy Project in NakhchivanMARCH 05, 2025OPEC+ Countries to Begin Increasing Oil Production from AprilMARCH 04, 2025World Bank Announces Plans to Attract Private Investments in RES and Energy Storage Systems in AzerbaijanMARCH 03, 2025EBRD Considers Participation in the Black Sea Submarine Power Cable ProjectFEBRUARY 28, 2025EBRD Explores Investment Mechanisms to Support Azerbaijan’s Hydrogen StrategyFEBRUARY 27, 2025SOCAR Participates in International Energy Week 2025 in LondonFEBRUARY 26, 2025Ursula von der Leyen: The World Is Transitioning to Clean Energy Faster Than EverFEBRUARY 25, 2025Azerbaijan and Montenegro Strengthen Energy PartnershipFEBRUARY 24, 2025Azerbaijan's Competitive Edge in Hydrogen Production: A Green FutureFEBRUARY 21, 2025Azerbaijan, Kazakhstan, and Uzbekistan Ratify Green Energy AgreementFEBRUARY 20, 2025Renewable Energy Production in Azerbaijan Increases by Over 55%FEBRUARY 19, 2025Azerbaijan-Serbia Energy Cooperation Enters a New StageFEBRUARY 18, 2025ACWA Power to Establish a Seawater Desalination and Drinking Water Production Project in AzerbaijanFEBRUARY 17, 2025Azerbaijan’s Green Energy Transition: A Model for Sustainable Development – La Gazette du CaucaseFEBRUARY 13, 2025Azerbaijan’s Goal to Generate 6 GW of Solar and Wind Power by 2030 Marks a Revolutionary StepFEBRUARY 12, 2025Azerbaijan and Somalia Signed a Memorandum of Understanding on Cooperation in the Field of Green Energy